BİZİM  MARMARA

PLATFORMU  ve  GİRİŞİM  GRUBUNA 

DAVETİMİZDİR 

 

 

Sayın …………………………..

 

 

       Bu mektup ve ekindeki proje;  “Marmara Denizi’ndeki yaşamı tamamen kaybetme ile sonuçlanabilecek olası bir ekolojik felaketi önleyebilmek” için, küçük çabaların birleştirilmesiyle, büyük başarılar elde edilebileceği bilinç ve inancı ile hazırlanmıştır.

       Yine bu mektup ve ekindeki proje;   “Marmara Denizi’nin yüzülemez derecede kirli olduğu” ve “balık çeşidinin fevkalade düzeyde azalmış ve bunun da daha ne kadar korunabileceğinin bilinemediği” gerçeğini ve artık HEP BİRLİKTE BİR ŞEYLER YAPMANIN gerekliliğini ortaya koymaktadır....Devamını OkuX KAPAT

Çağrı Mektubu

 

BİZİM  MARMARA

PLATFORMU  ve  GİRİŞİM  GRUBUNA 

DAVETİMİZDİR 

 

 

Sayın …………………………..

 

 

       Bu mektup ve ekindeki proje;  “Marmara Denizi’ndeki yaşamı tamamen kaybetme ile sonuçlanabilecek olası bir ekolojik felaketi önleyebilmek” için, küçük çabaların birleştirilmesiyle, büyük başarılar elde edilebileceği bilinç ve inancı ile hazırlanmıştır.

       Yine bu mektup ve ekindeki proje;   “Marmara Denizi’nin yüzülemez derecede kirli olduğu” ve “balık çeşidinin fevkalade düzeyde azalmış ve bunun da daha ne kadar korunabileceğinin bilinemediği” gerçeğini ve artık HEP BİRLİKTE BİR ŞEYLER YAPMANIN gerekliliğini ortaya koymaktadır.

        Sorumlu aramak ve birilerini suçlamak yerine, sorumluluk duygusu ile sorunun üstüne gitmek, çözümü için bilimin eşliğinde çalışmalar yapmak üzere sizi öncelikle bu sorunun ÇÖZÜM  ORTAĞI  OLMAYA  DAVET  EDİYORUZ.

        Kişi, kurum, kuruluş, dernek, vakıf, birlik, kooperatif, şirket ne olursak olalım, bu davetimiz herkesedir. Çünkü bu büyük sorunu çözmek ancak hiçbir ön yargı içinde olmaksızın büyük birliktelikleri gerektirmektedir.

        “Bizim Marmara Platformunu” kurmak için yola çıktık ama hukuk sistemimiz gereği platform sadece gönüllü kuruluşlar arasında oluşabileceğinden, biz denizcileri, balıkçıları ve kooperatiflerini,  ticari kuruluşları, basın ve yayın organlarını ve gerçek kişileri de kapsayacak bir birliktelik için platformun yanı sıra bir de “Girişim Grubu” oluşturmayı hedefledik. Çünkü Marmara Denizi için platform oluşumunun yetersiz kalabileceği açıktır. Bu platformun  ciddi bir güç sağlamasının yanı sıra, gerçek gücün en geniş birliktelikle oluşacağının da farkındayız.        

     Projemiz bir araya gelip, bir iletişim ağı oluşturmak, bilgiyi paylaşmakla başlayacaktır. Sorunun çözüm ortakları; yürütme organı, merkezi idare, üniversite, fakülte enstitü ve sair bilim ve araştırma kuruluşları ile Marmara Denizine kıyısı olan illerin oda ve baroları olacaktır.  İkinci adım olarak gönüllü kuruluşlardan bir platform oluşturulacaktır. Bir gönüllü kuruluşta yer almayan, yer alsa da bireysel olarak bu uğraşıda yer almak isteyen kişilerle, gönüllü kuruluş statüsünde olmayan diğer bütün kişi ve kuruluşlar da girişim grubu olarak adlandırılacaktır.

 

Merkezi yönetim ya da yerel yönetimlerden bir şeyler beklemek yerine, bilimin yol göstericiliğinde hep birlikte hareket etmek temel düşüncemizdir.

 

       Her şeyi devletten ve yerel yönetimlerden beklemek ve sadece “eleştirmek” gibi bir kolaycılığın içinde olmak istemiyor; artık Marmara Denizi’nde kirliliğin azaltılması ve doğal yaşamın eski haline olabildiğince döndürülmesini istiyoruz. Sivil girişim olarak öncülüğümüzün ve önceliğimizin farkındayız. Elbette ki sorunu, merkezi ve yerel yönetimlerin yasalara dayanan karar ve eylemleri çözecektir. Bütün bu çalışmaların tek yol göstericisi de tartışmasız olarak bilimdir.  Bütün çalışmalarımız hukukun içinde ve herkesin katılımı ile olacaktır. Yola çıkarken temel ilkelerimizi de bu şekilde belirledik.

Bu nedenle;

-          Sevgili Denizciler ve Denizciliğimizin Değerli Önderleri,

-          Deniz Emekçisi Balıkçılar ve Onların Kooperatiflerinin Değerli Yöneticileri,

-          İş Dünyamızın Değerli Yöneticileri,

-          Meslek Odaları ve Barolarımızın Değerli Yöneticileri,

-          Yazılı ve Görsel Basınımızın Değerli Yöneticileri ve Sevgili Gazeteciler,

-          Sevgili Marmara Sevdalıları;

çağrımıza cevap veriniz.

Bunun için lütfen;

  1. Eğer başında bulunduğunuz kurum veya kuruluşun iş yoğunluğu nedeniyle sizinle doğrudan temas sağlayamayacaksak, öneri formunda sizin yetkilendireceğiniz bir  kişiyi bildiriniz.
  2. Bize posta veya e-posta ya da telefon veya faksla geri dönüşte bulunup, öneri formunu özellikle iletişim bilgileri açısından eksiksiz yanıtlayınız.
  3. Sizlere ziyaret taleplerimiz olabilecektir. Taleplerimize öncelik veriniz.
  4. Gönüllü kuruluşlarımız yönetim kurullarından gerekli kararları alarak “Bizim Marmara” platformuna süresiz katılım kararı alınız ve kararlarınızın birer kopyasını bize gönderiniz.
  5. Bilim adamlarımız, basın mensuplarımız, iş adamlarımız, armatörlerimiz, deniz emekçilerimiz, denizcilik önderlerimiz ve Marmara sevdalıları, hiçbir kurum, organizasyon veya gönüllü kuruluşta yer almıyorsanız veya yer alıyor olsanız dahi bireysel olarak ayrıca Girişim Grubu’muza da katılınız ve katılım iradenizi gerekli iletişim bilgileri ile birlikte öneri formunda bize iletiniz.

Bizim sözlerimiz bu kadar. Şimdi söz sırası sizde.

Davetimizi denizcilik deyişi ile sonlandıralım:

                                                                         Pruvanız neta

                                                                          Yolunuz açık

                                                                           Rüzgarınız/İşiniz    

                                                                           kolayına olsun! 

 Saygılarımızla.  

Nisan/2012/İSTANBUL

 

 

 

 

 

 

                     Av. Ömer AYKUL                                                   Dr. Arif ÇAĞLAR  

 

 

 

 

 

 

Geçici İletişim Bilgisi :

Ad, Soyad : Av. Ömer AYKUL

Telefon      : 212-2747262

Faks          :  212-2747261

E-posta      : omeraykul@superonline.com

Adres        : Gayrettepe Mh. Süleymanbey Sk. Ergün Polat Ap. D:12 Beşiktaş-İST.


ETKİNLİKLER

Newsletter


YAZARLAR